Regulamin Klastra

Załącznik nr 1

REGULAMIN KLASTRA

Ogrodnictwo Przyszłości

PREAMBUŁA

Mając na celu pomoc w kreowaniu i wsparciu wdrażania innowacji oraz transferu wiedzy i technologii wśród przedsiębiorców oraz wypracowanie ich przewagi konkurencyjnej i silnej pozycji na rynkach krajowym, europejskim i globalnym dnia 09.03.2024 w Kielcach utworzono powiązanie kooperacyjne, zwane dalej Klastrem Ogrodnictwo Przyszłości skupiające przedsiębiorstwa, instytucje badawcze i naukowe oraz organizacje pozarządowe działające na rzecz lub w sektorze ogrodniczym i sektorach z nim współpracujących.

Główną misją Klastra Ogrodnictwo Przyszłości jest stworzenie powiązania, które zapewni skuteczną platformę współpracy – dialogu przedsiębiorstw, jednostek badawczo-rozwojowych, organizacji pozarządowych i jednostek samorządu terytorialnego. Ponadto współpraca w ramach klastra winna zapewnić  efektywne wykorzystanie i połączenie ich potencjałów w celu wdrażania innowacyjnych rozwiązań i technologii, transferu i absorpcji wiedzy, wymianę doświadczeń pomiędzy współpracującymi podmiotami, a także podejmowanie przez nich wspólnych działań i realizację wspólnych projektów.

Głównym celem Klastra Ogrodnictwo Przyszłości jest wspieranie polskich firm sektora ogrodniczego w ich rozwoju, poprawie konkurencyjności, tworzeniu i wdrażaniu innowacji jak również  utworzenie i rozwijanie Branżowego Centrum Kompetencji i Hubu Innowacji Ogrodniczych.

Ciągłe doskonalenie niniejszego powiązania kooperacyjnego i konsekwentnie wdrażana strategia pozwoli na uznanie Klastra Ogrodnictwo Przyszłości za sprawnego i skutecznego Partnera dla środowisk gospodarczych, nauki oraz dla administracji publicznej.

ROZDZIAŁ I

POSTANOWIENIA OGÓLNE

  • 1 [Nazwa]
  1. Pełna nazwa Klastra brzmi: Klaster Ogrodnictwo Przyszłości
  2. Nazwa w języku angielskim brzmi Horticulture of the Future Cluster
  3. W dalszej części regulaminu nazwa Klastra brzmi: Klaster Ogrodnictwo Przyszłości lub Klaster.
  • 2 [Forma prawna]

Klaster nie posiada osobowości prawnej. Klaster jest dobrowolnym zrzeszeniem podmiotów działających w branży ogrodniczej lub powiązanych z tą branżą. Klaster stanowi formę współpracy jego Członków i funkcjonuje na zasadach określonych w niniejszym Regulaminie. Klaster nie stanowi spółki cywilnej w rozumieniu art. 860 Kodeksu Cywilnego, spółki handlowej lub innej osoby prawnej, czy jednostki organizacyjnej i zgodnym zamiarem Członków Klastra jest, aby stosunki prawne pomiędzy nimi nie były interpretowanie jak stosunek spółki cywilnej, spółki handlowej, lub innej osoby prawnej czy jednostki organizacyjnej.

Przystąpienie do Klastra nie rodzi jakichkolwiek zobowiązań prawnych lub finansowych dla którejkolwiek ze Stron poza opisanymi niniejszym Regulaminem. Niniejszy Regulamin nie narusza integralności majątkowej, prawnej i strukturalnej Stron oraz ich praw własności intelektualnej i praw własności przemysłowej, jak również nie kreuje jakiegokolwiek odrębnego podmiotu prawnego.

  • 3 [Teren działania]

Klaster działa na terenie Rzeczypospolitej Polskiej i poza jej granicami.

  • 4 [Biuro]
  1. Biurem Klastra Ogrodnictwo Przyszłości jest biuro Koordynatora Klastra- Stowarzyszenia AGROEKOTON.
  2. Adresem dla doręczeń jest biuro Koordynatora, ul. Trześniowska 9, 27-600 Sandomierz
  3. Miejscem prezentowania ogłoszeń dotyczących Klastra jest strona

internetowa Klastra lub strona internetowa Koordynatora.

ROZDZIAŁ II

CZŁONKOSTWO

  • 5 [Członkowie Klastra]
  1. Członkami Klastra mogą być polscy lub zagraniczni przedsiębiorcy lub podmioty związane z ogrodnictwem lub sektorami wspierającymi gotowe do współpracy w ramach Klastra. Przed podjęciem decyzji o przyjęciu nowego Członka Klastra, Koordynator winien zasięgnąć opinii Rady Klastra, a gdy będzie ona negatywna, może odmówić przyjęcia w poczet Członków Klastra. Podmiot ubiegający się o statut Członka Klastra winien posiadać min 5 rekomendacji dotychczasowych Członków Klastra.
  2. Członkami Klastra mogą być przedsiębiorstwa, instytucje naukowe, jednostki badawczo-rozwojowe, organizacje pozarządowe, instytucje otoczenia biznesu, jednostki samorządu terytorialnego i inne zainteresowane podmioty działające zgodnie z zakresem merytorycznym Klastra.
  3. Podmioty tworzące Klaster mają status Członka Klastra. Podmiot uzyskuje status Członka Klastra po złożeniu i podpisaniu Deklaracji Przystąpienia do Klastra wraz z uzasadnieniem, zaakceptowaniu jej przez Koordynatora Klastra, pozytywnej opinii Rady Klastra oraz min. 5 członków Klastra. Podmiot uzyskując status Członka Klastra akceptuje Regulamin Klastra i zobowiązuje się do jego przestrzegania.
  4. Członek Klastra zachowuje swoją niezależność gospodarczą.
  5. Status Członka Klastra przyznawany jest bezterminowo, z zastrzeżeniem ust. 7.
  6. Status Członka Klastra wygasa przy zaistnieniu przynajmniej jednej z wymienionych przesłanek:
  7. na skutek wypowiedzenia członkostwa w Klastrze przez Członka Klastra wobec Koordynatora w formie pisemnej z zachowaniem miesięcznego okresu wypowiedzenia,
  8. na skutek niestosowania się przez Członka Klastra do Regulaminu wiążącego Członków Klastra albo niezaakceptowania przez niego zmian Regulaminu, z momentem podjęcia decyzji, o której mowa w ust. 7 poniżej,
  9. Członka Klastra będącego w fazie likwidacji lub zaniechania prowadzenia działalności gospodarczej ewentualnie śmierci Członka Klastra (jednoosobowe działalności gospodarcze).
  10. Wygaśnięcie statusu Członka Klastra stwierdza Koordynator w formie pisemnej decyzji.
  11. Wykluczenie Członka Klastra może nastąpić na pisemny wniosek, zawierający uzasadnienie, złożony Koordynatorowi Klastra i podpisany przez co najmniej 3 Członków Klastra. Wykluczenie Członka Klastra następuje w formie decyzji Koordynatora. Decyzję doręcza się temu Członkowi Klastra, którego ona dotyczy.
  12. Członkowi Klastra , wobec którego Koordynator stwierdził wygaśnięcie statusu w trybie ust. 7 albo podjął decyzję o wykluczeniu w trybie ust. 8, przysługuje możliwość pisemnego odwołania się od decyzji , zgłaszając to odwołanie w formie pisemnej do Rady Klastra, w ciągu 14 dni od daty doręczenia decyzji Koordynatora. Rada rozpatruje odwołanie w ciągu 14 dni i większością 2/3 głosów wszystkich członków Rady Klastra podejmuje ostateczną uchwałę.
  13. Klaster dopuszcza udział w pracach Klastra Partnera Honorowego.
  14. Partnerem Honorowym może zostać dowolna osoba fizyczna lub dowolny inny podmiot, którego działalność ma szczególne znaczenie dla Klastra, m. in. w zakresie wsparcia merytorycznego oraz instytucjonalnego. Partner Honorowy działa w ramach Klastra lub współpracuje z Koordynatorem przy realizacji działań, o których mowa w §11 i §12.
  15. O przyznaniu statusu Partnera Honorowego decyduje Rada Klastra , informując o tym wszystkich Członków Klastra. Stosunek między Koordynatorem a Partnerem Honorowym reguluje odrębna umowa.
  • 6 [Prawa i obowiązki Członka Klastra]
  1. Członek Klastra ma prawo:
  2. korzystać z czynnego prawa wyborczego do organów Klastra,
  3. korzystać z dorobku i innych form działalności Klastra za zgodą Koordynatora Klastra,
  4. brać udział w zebraniach, wykładach oraz imprezach organizowanych przez Klaster,
  5. zgłaszać wnioski dotyczące zakresu działania Klastra,
  6. korzystać z publikacji wewnętrznych Klastra,
  7. wykorzystywać logo i nazwę Klastra na swoich materiałach promocyjnych,
  8. Członek Klastra ma obowiązek:
  9. brać czynny udział w działalności Klastra i realizacji jego celów,
  10. przestrzegać Regulaminu Klastra,
  11. działać na rzecz podnoszenia rangi Klastra,
  12. wnosić opłaty członkowskie,
  13. dochować poufności w zakresie tajemnic handlowych i informacji niejawnych uzyskanych dzięki uczestnictwu w Klastrze.
  • 7 [Opłata i środki finansowe]
  1. Koordynator ustala decyzją podjętą do dnia 31 marca danego roku wysokość opłaty członkowskiej na dany rok oraz termin jej uiszczania. Wysokość opłaty członkowskiej zatwierdza Rada Klastra w terminie 14 dni od przyjęcia decyzji.
  2. Koordynator Klastra może zmienić wysokość opłaty członkowskiej, informując o tym na piśmie Członków Klastra z 3-miesięcznym wyprzedzeniem. §7 ustęp 1 zdanie drugie stosuje się odpowiednio. Koordynator i jednostki sektora publicznego zwolnione są z obowiązku ponoszenia opłat członkowskich z tytułu przynależności do Klastra.
  3. Członek Klastra, który nie uiści opłaty członkowskiej w terminie 14 dni od daty doręczenia powtórnego powiadomienia o konieczności uiszczenia opłaty, traci prawo głosu w zebraniach wszystkich organów Klastra do czasu uiszczenia opłaty.
  4. Środkami finansowymi Klastra zarządza Koordynator Klastra. Środki finansowe pochodzące z opłat członkowskich uiszczanych przez Członków Klastra, jak również pochodzące z działalności prowadzonej przez Klaster, gromadzone będą na subkoncie wydzielonym na rachunku bankowym należącym do Koordynatora Klastra. Środki finansowe, o których mowa w niniejszym paragrafie, mogą być przeznaczone wyłącznie na realizację celów Klastra oraz na pokrycie niezbędnych kosztów jego działalności.
  • 8 [Zgromadzenie Klastra]
  1. Wszyscy Członkowie Klastra tworzą Zgromadzenie Klastra.
  2. Każdy Członek Klastra ma prawo i obowiązek uczestniczyć w Zgromadzeniu Klastra. Każdemu Członkowi Klastra przysługuje jeden głos.
  3. Zgromadzenie Klastra działa na posiedzeniach zwyczajnych i nadzwyczajnych zarządzanych przez Koordynatora, przy czym:
  4. posiedzenia zwyczajne Zgromadzenia Klastra odbywają się co najmniej raz na rok;
  5. posiedzenia nadzwyczajne Zgromadzenia Klastra mogą być zwołane w każdym czasie na wniosek co najmniej 1/3 Członków Klastra, Rady Klastra lub Koordynatora.
  6. Posiedzeniom Zgromadzenia Klastra przewodniczy przedstawiciel Koordynatora.
  7. O zwołaniu posiedzenia Klastra Koordynator informuje wszystkich Członków Klastra zawiadomieniami wysłanymi drogą elektroniczną na wskazane przez Członków Klastra adresy elektroniczne z co najmniej 14-dniowym wyprzedzeniem. Posiedzenia Zgromadzenia Klastra i głosowania na Zgromadzeniach Klastra mogą odbywać się zdalnie oraz z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.
  8. Do kompetencji Zgromadzenia Klastra należą:
  9. wybór Rady Klastra zgodnie z §9 ust. 5;
  10. odwołanie Rady Klastra, które może nastąpić na wniosek co najmniej 50% Członków Klastra poparte większością 2/3 głosów wszystkich Członków Klastra;
  11. zgłaszanie koncepcji prac Klastra i pomysłów na działania rozwojowe oraz zgłaszanie propozycji budżetowych;
  12. przedstawianie propozycji dotyczących zmian Regulaminu;
  13. rozpatrywanie wnoszonego przez co najmniej 1/3 Członków Klastra protestu wobec zatwierdzonych przez Koordynatora zmian Regulaminu;
  14. rozpatrywanie sprawozdań z działalności Klastra za poprzedni rok kalendarzowy,
  15. podjęcie uchwały o rozwiązaniu Klastra.
  16. Zgromadzenie Klastra podejmuje uchwały większością 2/3 głosów wszystkich Członków Klastra obecnych na posiedzeniu Zgromadzenia Klastra, z wyjątkiem uchwały dotyczącej odwołania Rady Klastra opisanej w ust. 6 lit. b.
  • 9 [Rada Klastra]
  1. Rada Klastra jest organem doradczym i nadzorczym dla Koordynatora Klastra.
  2. Kadencja Rady Klastra trwa cztery lata.
  3. Posiedzenia Rady Klastra powinny odbywać się nie rzadziej niż dwa razy w roku.
  4. Członkami Rady Klastra mogą być wyłącznie osoby fizyczne będące przedstawicielem Członków Klastra –pracownicy lub osoby związane umowami cywilnoprawnymi.
  5. Rada Klastra składa się z od 3 do 7 osób. W skład Rady Klastra wchodzi 1 przedstawiciel Zarządu Koordynatora Klastra lub osoba przez niego wskazana. Pozostałych Członków Rady Klastra wybiera Zgromadzenie Członków Klastra zwykłą większością głosów. Spośród swoich Członków Rada Klastra wybiera Przewodniczącego zwykłą większością głosów.
  6. Do kompetencji Rady Klastra należą:
  7. wybieranie i odwoływanie Przewodniczącego Rady Klastra,
  8. uchwalanie wytycznych do projektów,
  9. podejmowanie uchwał w sprawie przyjęcia projektów do realizacji,
  10. określanie strategii rozwoju Klastra, współuczestniczenie w tworzeniu

przez Koordynatora planów działań i budżetów oraz zatwierdzanie ich większością 2/3 wszystkich głosów,

  1. wyznaczanie kierunków rozwoju, priorytetów działania oraz nadzorowanie bieżącej realizacji przedsięwzięć i zadań,
  2. opiniowanie kandydatów na Członków Klastra, na prośbę Koordynatora Klastra.
  3. W sprawach bieżących Rada Klastra podejmuje uchwały w głosowaniu jawnym zwykłą większością głosów, chyba że postanowienia niniejszego Regulaminu stanowią inaczej. Do ważności uchwał wymagana jest obecność co najmniej połowy jej członków. W razie równej liczby głosów, rozstrzyga głos Przewodniczącego.
  4. Posiedzenia Rady Klastra zwołuje Koordynator Klastra lub Przewodniczący Rady Klastra z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem lub przez wyznaczenie następnego terminu na posiedzeniu go poprzedzającym. Zwołując posiedzenie należy podać jego datę, godzinę i miejsce planowanego odbycia, a jeżeli jest to możliwe, również przybliżony porządek obrad. Posiedzenia Rady Klastra mogę odbywać się zdalnie oraz z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.
  5. Posiedzenie może się odbyć niezwłocznie bez jego zwoływania, jeżeli wszyscy członkowie Rady Klastra są na nim obecni i nikt nie zgłosił sprzeciwu, co do jego odbycia.
  6. Rada Klastra może podejmować uchwały w trybie pisemnym lub za pośrednictwem poczty elektronicznej oraz z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość., jeżeli wszyscy członkowie Rady Klastra zostali powiadomieni o treści projektu uchwały w terminie i w

sposób umożliwiający im zapoznanie się z treścią projektu. §9 ust. 8 stosuje się odpowiednio.

  1. Rada Klastra decyduje o wszystkich sprawach Klastra niezastrzeżonych do kompetencji Koordynatora Klastra i Zgromadzenia Klastra.
  2. Mandat członka Rady Klastra wygasa:
  3. wraz z upływem kadencji Rady Klastra;
  4. na skutek rezygnacji;
  5. na wniosek Członka Klastra, którego członek Rady Klastra jest pracownikiem albo z którym członka Rady Klastra łączy stosunek o charakterze cywilnoprawnym
  6. na wniosek większości 2/3 pozostałych członków Rady Klastra w przypadku, gdy:

1) członek Rady Klastra narusza postanowienia Regulaminu,

2) członek Rady Klastra zaniedbuje swoje obowiązki,

3) stan zdrowia członka Rady Klastra nie pozwala na dalsze pełnienie funkcji członka Rady Klastra,

  1. w przypadku wygaśnięcia statusu Członka Klastra, którego członek Rady

Klastra jest pracownikiem albo z którym członka Rady Klastra łączy stosunek cywilnoprawny.

  1. W przypadku wygaśnięcia mandatu członka Rady Klastra, na kolejnym posiedzeniu Zgromadzenia Klastra odbywają się wybory uzupełniające.
  • 10 [Koordynator Klastra]
  1. Koordynatorem Klastra jest Stowarzyszenie Agroekoton, z siedzibą w Sandomierzu, ul. Trześniowska 9, 27-600 Sandomierz NIP 8641960488 Regon 387336013 zwany dalej „Koordynatorem”
  2. Koordynator Klastra jest organem zarządzającym Klastrem.
  3. Koordynator Klastra wskazuje Menadżera Klastra, który jest odpowiedzialny za zarządzanie operacyjne działaniami Klastra, prowadzi jego obsługę organizacyjną i administracyjną.
  4. Do kompetencji ogólnych Koordynatora należy w szczególności:
  5. opracowywanie projektów zgłaszanych do dofinansowania ze środków publicznych (krajowych i wspólnotowych),
  6. współpraca z Członkami Klastra w ramach projektów rozwojowych, obsługa projektów realizowanych w ramach umów o dofinansowanie,
  7. monitorowanie realizacji projektów,
  8. reprezentowanie Klastra w kontaktach na zewnątrz,
  9. prowadzenie strony internetowej Klastra,
  10. podejmowanie inicjatyw określonych w planie działania Klastra,
  11. wydawanie materiałów informacyjnych Klastra, organizacja konferencji, seminariów i warsztatów edukacyjnych,
  12. podejmowanie decyzji o przyjęciu nowych Członków Klastra,
  13. zapewnienie infrastruktury niezbędnej do realizacji podstawowych działań w ramach Klastra,
  14. proponowanie nowych inicjatyw i projektów dotyczących Klastra,
  15. inicjowanie kooperacji z sieciami, klastrami i instytucjami z innych sektorów gospodarczych w zakresie wspólnych przedsięwzięć, projektów krajowych i międzynarodowych oraz trwałej współpracy gospodarczej,
  16. uchwalanie dokumentów wewnętrznych Klastra,
  17. dokonywanie zmian w Regulaminie w formie uchwał,
  18. podejmowanie w imieniu Członków Klastra decyzji, o których mowa w §11.
  19. Koordynator Klastra ma prawo wyznaczyć Animatorów (Koordynatorów Obszarów) w celu powierzenia im zadań w określonych obszarach działania Klastra.

ROZDZIAŁ III

ZAKRES MERYTORYCZNY

  • 11 [Działania]
  1. Koordynator realizuje na rzecz Członków Klastra następujące działania:
  2. organizowanie warsztatów i konferencji tematycznych,
  3. informowanie o trendach społecznych, gospodarczych i technologicznych dotyczących sektora,
  4. inicjowanie i opracowywanie koncepcji Projektów Rozwojowych,
  5. animowanie kontaktów formalnych i nieformalnych w sektorze, pomiędzy sektorami oraz pomiędzy środowiskiem biznesowym, naukowym, edukacyjnym i publicznym.
  6. Szczegółowy zakres i charakter działań ustala Koordynator, uwzględniając wyniki cyklicznego rozeznania potrzeb i oczekiwań Członków Klastra oraz rekomendacje Rady Klastra.
  7. Do kompetencji szczegółowych i specjalistycznych Koordynatora Klastra należy:
  8. Obszar „Zarządzanie”
  9. Tworzenie i wspieranie wzajemnych powiązań przedsiębiorstw sektora ogrodniczego wyspecjalizowanych dostawców i odbiorców, przedsiębiorstw z innych powiązanych sektorów i branż oraz instytucji otoczenia gospodarczego z kraju i zagranicy,
  10. Rozwój struktury organizacyjnej Klastra poprzez aktywne poszukiwanie nowych Członków,

iii. Wspieranie działań i koordynacja prac Animatorów (Koordynatorów Obszarów) w zakresie realizacji ich działań specjalistycznych,

  1. Współuczestniczenie w tworzeniu i realizacji strategii Klastra oraz programów rozwoju przedsiębiorczości i rozwoju gospodarczego Polski, ze szczególnym uwzględnieniem sektora ogrodniczego na szczeblach lokalnych, regionalnych i krajowych,
  2. Reprezentowanie interesów członków Klastra i instytucji badawczych w kontaktach z krajowymi i zagranicznymi instytucjami publicznymi i niepublicznymi,
  3. Monitoring i ewaluacja procesów rozwojowych Klastra.
  4. Obszar „Marketing i PR”
  5. Organizowanie i prowadzenie działań marketingowych, promocyjnych i Public Relations dla Członków Klastra na rynkach krajowych i zagranicznych, w tym w szczególności organizacja lub uczestnictwo w wydarzeniach i imprezach branżowych (targi, wystawy, konferencje, szkolenia, itp.),
  6. Organizacja i prowadzenie działań promocyjnych i edukacyjnych mających na celu poprawę wizerunku podmiotów działających w sektorze ogrodnictwa i sektorów pokrewnych,

iii. Organizacja i realizacja działań promocyjnych i edukacyjnych służących budowaniu zaufania partnerów do podmiotów działających w sektorze ogrodniczym,

  1. Promowanie i upowszechnianie postaw patriotyzmu gospodarczego wśród podmiotów.
  2. Rozwijanie i upowszechnianie zasad etyki i godności przedsiębiorców oraz wzajemnego poszanowania we współpracy i obrocie gospodarczym,
  3. Prowadzenie i wspieranie analiz i badań naukowych (w tym ekonomicznych i marketingowych) oraz wydawanie raportów nt. branży ogrodniczej niezbędnych dla Członków Klastra,

vii. Integrowanie środowiska producentów z sektora ogrodniczego i sektorów pokrewnych

w szczególności poprzez organizowanie działalności kulturalno-oświatowej, sportowej i turystycznej.

III. Obszar „Zasoby Ludzkie”

  1. Wspieranie podnoszenia kwalifikacji i popularyzacja wiedzy, wymiana informacji, doświadczeń i idei, promowanie dobrych praktyk wśród Członków Klastra oraz zainteresowanych przedmiotem jego działalności,
  2. Popularyzacja wiedzy i edukacja Klientów i partnerów biznesowych na temat korzyści wynikających z korzystania z usług Członków Klastra.

iii. Popularyzacja systemów zarządzania, systemów jakości, systemów środowiskowych i innych wśród członków Klastra oraz wspieranie w ich wdrażaniu,

  1. Opracowywanie i realizacja projektów szkoleniowych i doradczych dla Członków Klastra.
  2. Obszar „Innowacje i Technologie”
  3. Inicjowanie i wspieranie działalności naukowo-technicznej, innowacyjnej i badawczo-rozwojowej wśród Członków Klastra w obszarze ogrodnictwa oraz w dziedzinach pokrewnych,
  4. Wspieranie inicjatyw mających na celu podnoszenie konkurencyjności Ośrodków Technologii Ogrodniczych w tym w szczególności wdrażania innowacyjnych technologii, m.in. poprzez wspieranie ich w pozyskiwaniu zewnętrznych środków finansowych, koordynowanie projektów badawczo-rozwojowych,

iii. Wspieranie powstawania startupów w sektorze ogrodniczym i sektorach pokrewnych.

  1. Obszar „Internacjonalizacja”
  2. Inicjowanie współpracy z innymi podmiotami i organizacjami za granicą, których cele i zakres działalności pozostają zbieżne z celami i działalnością Klastra,
  3. Pozyskiwanie partnerów handlowych i biznesowych do współpracy przy projektach Klastra,

iii. Uruchamianie biur zagranicznych na potrzeby Klastra.

  1. Obszar „Finanse”
  2. Zapewnienie finansowania działań dla Klastra,
  3. Pomoc w pozyskiwaniu źródeł finansowania dla przedsięwzięć badawczych, szkoleniowo-doradczych, marketingowych i inwestycyjnych dla Klastra,

iii. Pomoc w pozyskiwaniu inwestorów, kluczowych partnerów biznesowych i kapitału dla przedsięwzięć inwestycyjnych służących wszystkim członkom.

  • 12 [Projekty Rozwojowe]
  1. W zakresie wykraczającym poza zakres działań Klastra określonych w §11, Członkowie Klastra mogą podejmować Projekty Rozwojowe, zwane dalej „Projektami Rozwojowymi”.
  2. Projekty Rozwojowe muszą być zgodne z misją Klastra.
  3. Dopuszcza się kreowanie i wdrażanie Projektów Rozwojowych z udziałem podmiotów spoza Członków Klastra. Kreowanie i wdrażanie Projektów Rozwojowych z udziałem podmiotów spoza Członków Klastra wymaga zgody Koordynatora.
  4. Projekty Rozwojowe mogą być oznaczane znakami graficznymi Klastra przeznaczonymi do identyfikacji Projektów Rozwojowych.
  5. Zgodę na stosowanie oznaczeń opisanych w ust. 4 wydaje Koordynator w formie pisemnej pod rygorem nieważności.
  6. Realizacja Projektów Rozwojowych nie może naruszać postanowień niniejszego Regulaminu.
  7. Projekty Rozwojowe są realizowane na zasadzie odrębnych umów bilateralnych lub multilateralnych.
  8. Umowy, o których mowa w ust. 7 powinny zawierać co najmniej:
  9. opis przedmiotu Projektu Rozwojowego,
  10. odwołanie do zawarcia umowy w ramach działań Klastra,
  11. wskazanie podmiotu koordynującego Projekt Rozwojowy,
  12. opis świadczeń każdej ze stron umowy,
  13. opis praw i obowiązków stron umowy,
  14. wskazanie wynagrodzenia stron umowy lub zasad pobierania przez nie korzyści z tytułu korzystania z rezultatów Projektu Rozwojowego,
  15. określenie zakresu ochrony praw własności intelektualnej do rezultatów Projektu Rozwojowego,
  16. określenie zasad poufności.
  17. Odpowiedzialność z tytułu umów, o których mowa w ust. 7, ponoszą wyłącznie strony tych umów.
  18. Postanowienia §11 i §12 niniejszego Regulaminu w żaden sposób nie ograniczają prawa Członka Klastra do realizacji innych projektów podejmowanych w ramach jego działalności.

 

 

ROZDZIAŁ IV

WŁASNOŚĆ INTELEKTUALNA

  • 13 [Ochrona praw własności intelektualnej]
  1. Prawa własności intelektualnej do opracowań wytwarzanych i udostępnianych Członkom Klastra w dowolnej formie przez Koordynatora pozostają własnością twórców.
  2. Prawa własności intelektualnej do opracowań wytwarzanych i udostępnianych Członkom Klastra lub Koordynatorowi w dowolnej formie przez Członków Klastra pozostają własnością twórców.
  3. Prawa własności intelektualnej do wyników warsztatów oraz innych działań zespołowych w ramach Klastra pozostają własnością podmiotów uczestniczących w danych działaniach.
  4. Prawa własności intelektualnej związane z Projektami Rozwojowymi podlegają regulacjom odrębnych umów.
  5. Storna Klastra nie ma prawa do korzystania w jakiejkolwiek formie i postaci z loga innej Strony Klastra, w szczególności w zakresie prowadzonej przez siebie działalności, w tym działalności gospodarczej. Umieszczenie loga danej Strony na promocyjnej stronie www Klastra może nastąpić po uprzednim uzyskaniu zgody danej Strony co do formy i zakresu umieszczenia tego loga.

ROZDZIAŁ V

OCHRONA POUFNOŚCI I UDOSTĘPNIANIE INFORMACJI

  • 14 [Zasady ochrony poufności]
  1. Bez uszczerbku dla postanowienia ust. 2, zasadą generalną Klastra jest

jawność podejmowanej aktywności.

  1. Koordynator Klastra dba o ochronę informacji na temat Członków Klastra oraz podejmowanych przez nich działań, w szczególności ich tajemnic przedsiębiorstwa, w zakresie, w jakim ujawnienie takich informacji mogłoby naruszyć ich interesy, lub w jakim obowiązek zachowania tajemnicy wynika z obowiązujących przepisów.
  2. Koordynator Klastra zapewnia ochronę informacji przekazanych przez Członków Klastra, zastrzeżonych jako poufne, przed ujawnieniem osobom nieupoważnionym.
  3. Członkowie Klastra zobowiązani są do niepodejmowania działań mogących zaszkodzić postanowieniom ust. 2 i 3.
  4. Koordynator i Członkowie Klastra indywidualnie ponoszą odpowiedzialność za zawinione przez siebie naruszenie zasad ochrony poufności w granicach obowiązujących przepisów.
  5. Obowiązek poufności spoczywa na każdym Członku Klastra pomimo ustania członkostwa w Klastrze.

 

  • 15 [Udostępnianie informacji o Członkach Klastra]
  1. W celu ułatwienia współpracy Koordynator tworzy wewnętrzną stronę www (intranet) oraz bazę danych o Członkach Klastra, dostępną dla jego Członków.
  2. Członek Klastra wyraża zgodę na publikowanie w bazie danych, o której mowa w ust. 1, tematycznych danych ogólnodostępnych.
  3. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania danych osobowych w ramach Klastra znajdują się w klauzuli informacyjnej stanowiącej załącznik nr 1 do Regulaminu
  4. W przypadku realizacji zadań, w ramach Klastra których to przedmiot związany jest z przetwarzaniem (przekazywaniem) danych osobowych Strony zawrą stosowną umowę o współadministrowaniu (art. 26 ust. 2) lub o powierzeniu przetwarzania danych osobowych (art. 28 ust. 3 RODO).

 

  1. Każda Strona jest zobowiązana przestrzegać przepisów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), zwanego dalej „RODO”,, a w szczególności:
  2. przetwarzać dane osobowe wyłącznie w celu realizacji Klastra i niniejszego Regulaminu,
  3. chronić dane osobowe przed dostępem do nich osób nieuprawnionych.

 

  1. Strony są zobowiązane podjąć środki zabezpieczające wymagane na podstawie art. 32 RODO w celu ochrony danych osobowych

 

 

 

 

 

ROZDZIAŁ VI

KODEKS DOBRYCH PRAKTYK

  • 16 [Zasady postępowania]
  1. Zasada odpowiedzialności: Realizując swoje działania Klaster promuje uczciwe, kooperacyjne i profesjonalne metody prowadzenia działalności zarobkowej i niezarobkowej.
  2. Zasada równości: Wszyscy Członkowie Klastra są równi w prawach i obowiązkach w ramach Klastra.
  3. Zasada swobody: Działalność w ramach Klastra nie narusza swobody wykonywania działalności, w szczególności swobody wykonywania działalności gospodarczej Członków Klastra.
  4. Zasada ważenia interesu: Koordynator oraz Członkowie Klastra współpracując ze sobą działają w trosce o wspólny interes, jednocześnie dbając o wzajemne poszanowanie swoich indywidualnych

interesów.

  1. Zasada uczciwości: Członkowie Klastra winni postępować uczciwie.
  2. Zasada konkurencji: Członkowie Klastra są zobowiązani do przestrzegania zasad uczciwej konkurencji, w szczególności poprzez działanie zgodnie z obowiązującym prawem oraz dobrymi obyczajami.
  3. Zasada wzajemnego zaufania: Członkowie Klastra prowadzą swoją działalność w taki sposób, aby możliwe było działanie w zaufaniu do drugiej strony, w szczególności jej intencji, uczciwości, profesjonalizmu oraz dotrzymywania warunków przyjętych zobowiązań. Zasada ta nie uchybia konieczności zachowywania należytego poziomu regulacji prawnej wzajemnych relacji.
  4. Zasada kooperacyjności: W ramach realizowanych przedsięwzięć Członkowie Klastra rozwijają wzajemną współpracę, w szczególności w celu wzmacniania swojej pozycji na rynku dzięki prowadzeniu wspólnych projektów.
  5. Zasada transparentności: Członkowie Klastra działają w sposób przejrzysty, jasno określając swoje zamiary i realizowane cele, w szczególności nie ukrywają informacji, które mają znaczenie dla ochrony słusznych interesów Członków Klastra. Zasada ta ma zastosowania w zakresie, w jakim ujawnienie informacji nie narusza tajemnicy przedsiębiorstwa lub innych informacji chronionych prawem, których ujawnienie mogłoby zagrażać interesowi Członka Klastra, jego pracownika, współpracownika kontrahenta lub osoby trzeciej lub w zakresie, w jakim naruszałoby przepisy obowiązującego prawa.

ROZDZIAŁ VII

ROZWIĄZYWANIE SPORÓW

  • 17 [Priorytet polubownego rozwiązywania sporów]
  1. W przypadku zaistnienia sporów w związku z działaniami Klastra, Członkowie Klastra zobowiązują się dążyć do ich rozwiązywania w dobrej wierze na drodze polubownej.
  2. Polubowne rozwiązywanie sporów może być prowadzone w drodze negocjacji lub mediacji z udziałem bezstronnego mediatora zaakceptowanego przez podmioty pozostające w sporze.
  • 18 [Właściwość sądu]

Sądem właściwym do rozstrzygania sporów jest sąd właściwy dla siedziby Koordynatora, o ile co innego nie wynika z bezwzględnie obowiązujących przepisów prawa.

  • 19 [Prawo właściwe]

Prawem właściwym dla rozstrzygania sporów jest prawo polskie.

ROZDZIAŁ VIII

UMOCOWANIE REGULAMINU

  • 20 [Procedura zmiany Regulaminu]
  1. Członkowie Klastra mają prawo indywidualnego bądź zbiorowego formułowania propozycji zmian w Regulaminie.
  2. Propozycje zmian w Regulaminie składane przez Członków Klastra winny być przekazane Menadżerowi Klastra w formie pisemnej.
  3. Menadżer Klastra przedstawia Koordynatorowi propozycje zmian Regulaminu. Każda zmiana Regulaminu wymaga uchwały Koordynatora Klastra.
  4. Tekst obowiązującego po zmianach Regulaminu jest niezwłocznie przesyłany przez Menadżera Klastra do wszystkich Członków Klastra drogą elektroniczną.
  5. Na wniosek co najmniej 1/3 wszystkich Członków Klastra wnoszących sprzeciw do uchwalonych przez Koordynatora zmian Regulaminu, Koordynator jest zobowiązany zwołać posiedzenie Zgromadzenia Klastra, podczas którego Członkowie Klastra rozpatrują Regulamin. Ostateczne zmiany Regulaminu są przyjmowane większością 2/3 wszystkich Członków Klastra.
  6. Członek Klastra ma prawo w ciągu 14 dni złożyć oświadczenie o odrzuceniu zmian Regulaminu, co powoduje natychmiastowe wygaśnięcie jego członkostwa w Klastrze.
  • 21 [Udostępnianie Regulaminu]

Aktualna wersja Regulaminu jest dostępna na stronie internetowej Klastra oraz jest wyłożona do wglądu w siedzibie Koordynatora .

  • 22 [Odpowiednie stosowanie ustaw]

W sprawach nieuregulowanych w Regulaminie zastosowanie mają przepisy odpowiednich ustaw.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

załącznik nr 1 do Regulaminu Klastra Ogrodnictwo Przyszłości

KLAUZULA INFORMACYJNA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

W KLASTRZE OGRODNICTWO PRZYSZŁOŚCI

Zgodnie z art. 13 i 14 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04. 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO):

  1. Administratorem danych osobowych w ramach Klastra Ogrodnictwo Przyszłości jest Stowarzyszenie Agroekoton, z siedzibą w Sandomierzu, ul. Trześniowska 9, 27-600 Sandomierz.
  2. Podmiot danych (Użytkownik) może się skontaktować z Moniką Witek, tel. 600 489 617, e-mail monika.witek@agroekoton.pl w celu uzyskania informacji na temat jego danych osobowych.
  3. Administrator danych osobowych przetwarza dane osobowe na podstawie obowiązujących przepisów prawa oraz w związku z realizacją umowy/porozumienia/zadania.
  4. Dane osobowe przetwarzane są w celu:

Cel przetwarzania

Podstawa prawna przetwarzania

 

Realizacja umów, porozumień lub projektów zawartych z kontrahentami

 

 

Niezbędność przetwarzania do wykonania umowy,

której stroną jest podmiot danych (art. 6 ust. 1 lit. b

RODO)

 

Obsługa działań związanych z nawiązaniem kontaktu, negocjacjami, prowadzoną umową, lub zadaniem

 

 

Niezbędność przetwarzania do wykonania umowy (art. 6 ust. 1 lit. b RODO) w celu wypełnienia obowiązku prawnego (art. 6 ust. 1 lit. c RODO) do wykonania zadania realizowanego w interesie publicznym (art. 6 ust. 1 lit. e RODO) do celów wynikających z prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez Administratora obejmujących wykonanie obowiązków określonych umową, porozumieniem lub projektem (art. 6 ust. 1 lit f RODO) na podstawie zgody wyrażonej przez podmiot danych (art. 6 ust. 1 lit a RODO)

Ewentualne ustalanie i dochodzenie roszczeń lub obrona przed nimi

Uzasadniony interes Administratora (art. 6 ust. 1 lit f RODO), który polega na ochronie jego praw i dochodzeniu roszczeń

Wypełnienie obowiązków związanych z prowadzeniem ksiąg rachunkowych i dokumentacji podatkowej

Niezbędność przetwarzania w celu wypełnienia obowiązku prawnego (art. 6 ust. 1 lit. c RODO w zw. z ustawą o rachunkowości)

Zapewnienie bezpieczeństwa osób i mienia oraz przeciwdziałanie naruszeniom prawa

Uzasadniony interes Administratora (art. 6 ust. 1 lit f RODO) który polega na zapewnieniu bezpieczeństwa osób i mienia

Przetwarzanie danych na podstawie zgody

Przesłanką legalizującą przetwarzanie może być Pani/Pana wyraźna zgoda (art. 6 ust. 1 lit a RODO)

kontakt z przedstawicielami kontrahentów lub osobami wskazanymi do kontaktu w zakresie dotyczącym współpracy

Uzasadniony interes Administratora (art. 6 ust. 1 lit. f RODO)

 

 

  1. W związku z przetwarzaniem danych osobowych w celach, o których mowa w pkt 4, dane osobowe mogą być przekazane podmiotom wspierającym wewnętrzne działania Administratora (np. kancelarie prawne, podatkowe, audytorzy, dostawcy systemów i rozwiązań), podmiotom uprawnionym na podstawie przepisów prawa. Ponadto odbiorcami danych osobowych mogą być inne podmioty i osoby, które na podstawie stosownych umów podpisanych z Administratorem przetwarzają dane osobowe.
  2. Dane osobowe będą przechowywane przez okres wskazany w wiążącej strony umowie/porozumieniu/ przez okres wymaganej archiwizacji, a także zgodnie z obowiązującymi

przepisami prawa, np. prawem cywilnym, podatkowym i finansowym, tj. maksymalnie przez okres 5 lat

od zakończenia umowy/porozumienia/.

  1. W związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługują Podmiotowi Danych następujące

uprawnienia: prawo dostępu do danych osobowych oraz otrzymania ich kopii, prawo do żądania

sprostowania lub uzupełnienia danych osobowych, prawo do żądania usunięcia danych osobowych (tzw. prawo do bycia zapomnianym), chyba że usunięcie danych osobowych nie jest możliwe stosownie do art. 17 ust. 3 b), d) lub e) RODO oraz prawo do żądania ograniczenia przetwarzania danych osobowych.

  1. W przypadku powzięcia informacji o niezgodnym z prawem przetwarzaniu danych osobowych,

Podmiotowi Danych przysługuje prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego właściwego w sprawach ochrony danych osobowych.

  1. Dane osobowe nie będą transferowane do państw trzecich ani organizacji międzynarodowych.
  2. Dane osobowe nie będą podlegać zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji ani profilowaniu.
  3. Dane osobowe Administrator otrzymuje bezpośrednio od Podmiotu danych albo od podmiotu, z którym zawarta została ww. umowa/porozumienie, a Podmiot Danych został tam wskazany jako kontrahent, partner, osoba reprezentująca, pełnomocnik, przedstawiciel, pracownik lub współpracownik, a także jako Użytkownik.
  4. Przetwarzanie danych osobowych przez Administratora obejmuje dane osobowe niezbędne do korzystania z Klastra Ogrodnictwo Przyszłości, a wskazane w formularzach wymienionych w niniejszym Regulaminie.